islam w świetle koranu i sunny jak rozumieli go salaf
podstawy islamu żydzi chrześcijanie historia islamu download ksišżki linki innowacje w islamie kobiety w islamie sunnah manhaj aqiidah allah wiara

 


W Imię Boga, Miłosiernego, Litościwego

Czy można trzymać w domu psy?

Nazywam sie Agniezka mieszkam w Nowym Yorku i tu wyszlam zamaz za muzulmanina dlatego interesuje sie ta religia. Dlaczego pies nie jest mile widziany w domu muzulmanina moj maz powiedzial mi tylko ze gdy pies jest w czyims domu to aniolowie nie chca przychodzic do tego domu chcialabym wiedziec cos wiecej na ten temat.
Masalama

Twój mąż ma racje co do psów, aniołowie rzeczywiście nie wchodzą do domu gdzie są psy albo rzeźby.

Jest wiele rożnych hadisów które mówią o psach. A dlaczego psy nie są mile widziane w domu muzułmanów oto kilka powodów:

1. Allah nam tego zabronił poprzez swojego Proroka, a Allah wie najlepiej co jest odpowiednie dla Jego stworzeń. Wie co jest najlepsze i dla nas, ludzi i dla psów. Być może nie ze względu na ludzi Allah zabronił aby psy przebywały w domu ludzkim, lecz ze względu na psy. Być może bezczynna obecność psa wśród ludzi nie jest dla niego dobra. Allah wie najlepiej.

2. Islam jest religią czystości, a psy nie należą do czystych zwierząt. Między innymi przynoszą one dużo szkodliwych zarazków i chorób.

3. Są to zwierzęta niebezpieczne, i owszem można je oswoić, i mogą być przyjacielem człowieka, sam w dzieciństwie byłem wychowany z psem, owczarkiem podchalańskim, ale zdarzają się przypadki że pies nie wiadomo z jakiego powodu zagryza człowieka na śmierć, albo co gorzej zagryza małe dziecko.

4. Psy same w sobie nie są złe, nie należy ani ich prześladować ani tępić. Nie należy po prostu bez dozwolonego powodu ustalonego przez Szariah trzymać ich w domu.

Najważniejsze jest jednak jak już mówiłem że Allah zabronił nam tego, i mimo że być może nie pojmiemy do końca mądrości tego zakazu to należy się dać w opiekę Allaha i Jemu zaufać. Podobnie jak ktoś może się spytać dlaczego mięso wieprzowe jest zabronione. Jest wiele powodów, ale jako muzułmanie wierzymy że Allah wie co jest dla nas najlepsze i ufamy Jemu.

Poniżej podaję ci kilka hadisów Proroka Muhammada na temat psów:

1.
Przekazał Abu Huraira:
Apostoł Allaha mówił, "ktokolwiek utrzymuje psa, jedna Qirat nagrody jego dobrych czynów jest potrącana dziennie, jeżeli pies nie jest używany dla chronienia zagrody albo bydła."
[Sahih al Bukhari, 3:515]

Abu Huraira (w innym hadisie) przekazał od Proroka, "jeżeli nie jest to pies używany dla chronienia owcy, zagrody, lub dla polowania."

2 .
Przekazał Abu Huraira:
Apostoł Allaha mówił, "Pewien człowiek poczuł pragnienie i zszedł do źródła aby pobrać z niego wodę pitną. Wychodząc ujrzał psa dyszącego, jedzącego błoto z powodu ogromnego pragnienia. Człowiek ten powiedział, cierpi od tego sam problemu co ja. Tak więc zszedł ponownie do źródła, napełnił swój but wodą, wszedł na górę i napoił psa . Allah wynagrodził jego (dobry) czyn i wybaczał mu. "ludzie się spytali" O Proroku! Czy zostaniemy wynagrodzeni za służenie zwierzętom?" Muhammad odpowiedział, "tak, zostaniecie wynagrodzeni za służenie jakiejkolwiek żywej istocie."
[Sahih al Bukarhi, 3:551]

3 .
Przekazał Abu Talha:
Słyszałem Apostoła Allaha gdy mówił: "Aniołowie (Litości) nie wchodzą do domu w którym jest pies albo obraz żyjącego stworzenia (człowieka albo zwierzęcia)."
[Sahih al Bukhari, 4:448]

4 .
Przekazał ojciec Salima:
Gabriel obiecał Prorokowi (że go odwiedzi, ale go nie odwiedził) i później powiedział, "my, aniołowie, nie wchodzimy do domu który zawiera obraz albo psa."
[Sahih al Bukhari, 4:450]

5 .
Przekazał Abu Huraira:
Apostoł Allaha mówił, "jeżeli ktoś utrzymuje psa, traci jeden Qirat (nagrody) jego dobrych czynów, z wyjątkiem jeżeli utrzymuje go dla celu rolnictwa albo dla ochrony żywego inwentarza."
[Sahih al Bukhari, 4:541]

6 .
Abu Huraira poinformował nas: Posłaniec Allaha (pokój z nim) mówił: oczyszczenie naczynia należącego do kogoś z was, gdy zostanie polizane przez psa, leży w umyciu tego siedem razy, używając piasku za pierwszym razem."
[Sahih Muslim, 2:0549]

8.
Abu Talha poinformował nas: słyszałem Posłańca Allaha gdy mówił: "aniołowie nie wchodzą do domu w którym jest pies albo posąg"
[Sahih Muslim , 24:5250]

Zobacz także: Psia nieczystość (nadżasah)

 

:warszawa:   :jerozolima:   :kair:   :dubai:   :tajmahal:   :saba:   :medyna:   :mekka:
w   w   w   .   p   l   a   n   e   t   a   i   s   l   a   m   .   c   o   m